Finlord Sněmovna financí

NEJEFEKTIVNĚJŠÍ BYZNYS USA: ZABÍJENÍ?!

6.4.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ussa (1)

Armáda Spojených států amerických od druhé světové války zabila odhadem 20 – 30 miliónů lidí. Počet obětí je tak mnohem vyšší než bylo celkem zabito v první světové válce (15 – 18 milionů). V rámci druhé světové války zemřelo celkem 62 milionů lidí. Pro představu jsem do grafu zahrnula i celosvětově rozšířenou nemoc AIDS, na kterou od roku 1960 zemřelo 30 milionů lidí.

 

Počet mrtvých při různých katastrofách (zdroj: Wikipedie, wearechange.org)

obeti usa

 

Podle magazínu The American Conservative na válkách vydělává nejen zbrojní průmysl, ale i politici. Ti získávají podíly od zbrojařů, kterým zaručují odbyt a zisk. Podle údajů Světové banky šlo v roce 2014 z amerického HDP na zbrojení 3,5 %.

ussa (1)

 

Tyto skutečnosti se náramně zrcadlí na akciích společností z odvětví zbrojního průmyslu. Krásným příkladem jsou akcie Lockheed Martin Corporation a Smith & Wesson Holding Corporation, které od roku 2011 strčily fenomenální Apple do kapsy. Akcie Lockheed Martin Corporation od roku 2011 zhodnotily o 273 %. Ještě lepší výkonnost nabídly akcie společnosti Smith & Wesson Holding Corporation, když zhodnotily o 387 %. Akcie Applu vykázaly zhodnocení o 176 %.

 

Výkonnost akcií Lockheed Martin Corporation, Smith & Wesson Holding Corporation, Apple v % (zdroj: Bloomberg)

usa akcie 1

 

Lockheed Martin Corporation je jeden z největších vojenských dodavatelů na světě. Americké ministerstvo obrany je nejvýznamnější zákazník této společnosti. Podle údajů americké administrativy 9,6 % všech vládních výdajů na služby a výrobky končí v Lockheed Martin.

Mezi produkty společnosti Lockheed Martin patří například: balistické rakety Trident, letouny F-16, Hercules a F-22 Raptor. Tato firma vyrábí také elektroniku a informační a elektronické systémy. Společnost se angažuje i v kosmonautice.

91 % produktů Smith & Wesson Holding Corporation směřuje do rukou soukromých osob. Mezi tradiční produkty této společnosti patří zejména pistole, pušky a revolvery. Poslední statistiky ukázaly, že v USA se v prvních devíti měsících tohoto roku zaregistrovalo rekordních 15,6 milionu nových střelných zbraní a je velmi pravděpodobné, že do konce roku padne hranice 20 milionů kusů. V populaci 320 milionů si v USA koupí letos zbraň každý šestnáctý obyvatel.

6.4.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.