Finlord Sněmovna financí

Objem IPO v USA je největší od technologické bubliny

18.2.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
jak investovat do IPO

Navzdory pandemii koronaviru se počet primárních veřejných nabídek (IPO) akcií ve světě zvýšil z 1040 v roce 2019 na 1415 v roce 2020. Asijsko-pacifický region představoval podíl 52 % z celkového počtu globálních transakcí IPO, přičemž Amerika měla podíl 36 %. Byť Amerika měla nižší počet transakcí ve srovnání s asijsko-pacifickým regionem, tak získala až 53 % prostředků vygenerovaných v IPO. Počet IPO v zemích EMEA vzrostl v minulém roce o 30 % oproti roku 2019, avšak objem prostředků získaných v IPO byl vyšší jen o 0,4 miliardy USD.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

IPO

IPO global

 

Pokud se podíváme do Evropy, tak zde byl počet IPO nejnižší od předchozí krize 2009. Následující graf ukazuje počet IPO evropských společností a počet IPO technologických evropských společností.

 

IPO evropa

 

IPO v USA: podíl ztrátových společností, které měly IPO, je stejný jako v technologické bublině

 

Jak ukazuje následující graf, tak objem IPO v USA je největší od technologické bubliny. Jednoznačně se společnosti snaží získat kapitál, dokud je enormní poptávka ze strany investorů.

 

IPO v USA Eva Mahdalová Finlord

 

Graf níže ukazuje, že objem IPO byl větší než zpětné odkupy akcií (buyback) a to poprvé od Q4 2009, tedy poprvé od globální finanční krize. Čili i z tohoto grafu je patrné, že se ze strany samotných firem zvyšuje nabídka akcií na trhu.

 

IPO a buyback

 

V následujícím grafu žlutá křivka ukazuje PE poměr dle očekávaných zisků v nejbližších 12 měsících pro index S&P 500 a modrá křivka ukazuje objem kapitálu získaného v IPO a sekundárních nabídkách akcií. Z grafu je tedy patrné, že když je vysoké ohodnocení akcií, tak firmy chtějí získávat kapitál v IPO.

 

IPO Eva Mahdalová Finlord

 

Podíl ztrátových společností, které absolvovaly IPO, je stejný jako v technologické bublině. Tento graf nádherně ilustruje spekulativní náladu na finančních trzích podobně, jako byla v technologické bublině. Společnosti a jejich zakladatelé současné nadšení investorů využívají a pomocí IPO a sekundárních nabídek chtějí získat kapitál buď pro další rozvoj nebo pro vyplacení zakladatelů a investorů z počátku fungování firmy, kteří se chtějí podílu zbavit za výhodných podmínek.

 

IPO dotcom

 

 

Díky vysokému objemu IPO a sekundární emisi akcií nabídka akcií na trhu výrazně roste. Naopak objem volné disponibilní hotovosti investorů poklesl. Převis nabídky akcií nad poptávkou může vyvolat krátkodobou korekci. Insideři prodávají akcie firem rekordně rychle. Následující graf ukazuje v horní polovině poměr počtu prodávajících insiderů k nakupujícím. Poměr je nejvyšší v historii, což znamená, že insideři se ve velkém zbavují akcií. Druhý graf ukazuje poměr výkonnosti firem s vysokými zpětnými odkupy akcií oproti S&P 500. Vyšší zhodnocení „buybackových“ firem ukazuje, že investoři očekávají vyšší zpětné nákupy akcií, což by cenám akcií bezpochyby pomohlo. Otázkou je, co převáží. Prodeje insiderů nebo zpětné odkupy akcií ze strany společností?

 

insider selling

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

 

18.2.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?