Finlord Sněmovna financí

FED mění strategii kvantitativního uvolňování

1.7.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
co je to kvantitativní uvolňování

FED už na trhy napumpoval od počátku krize 2,8 bilionu USD, což je historicky největší objem. Přičemž v prvním měsíci nalil FED na trh 2,3 bilionu USD.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Na začátku zamrzly úvěrové trhy pro společnosti se spekulativním ratingem. Nicméně když FED začal lít peníze do systému, tak najednou začali investoři nakupovat dluhopisy se spekulativním ratingem. Nevyhnul se ani dluhu provozovatelů výletních lodích a aerolinek, byť těmto společnostem spadly tržby o 80 až 90 %, načež tyto společnosti začaly v krizovém období rychle spalovat hotovost. Z takovýchto společností se stávají zombie společnosti, jelikož emitují vysoký objem dluhu, protože spoléhají na to, že dluhopisy někdo nakoupí. Následně na úrocích platí více, než je jejich EBIT.
Jak jsme si ukázali v analýze Korporátní závazky k HDP jsou v USA na rekordu, tak bohužel záchranné kroky se negativně podepisují na ekonomice, jelikož existence zombie společností vede k poklesu průměrné produktivity firemního sektoru, což pak obecně může vysvětlovat slabou výkonnost rozvinutých ekonomik v minulých letech.

 

Pro připomenutí se podívejme na graf níže. Podíl amerických zombie společností je nyní na rekordní úrovni 20 %.

 

zombie společnosti Eva Mahdalová Finlord

 

Euforie retailových investorů je značná, kdy všichni nakupují všechno a vlastně ani neví, proč to nakupují. Jako příklad si uveďme společnost Hertz. Retailová platforma Robinhood totiž ukazovala, že mezi oblíbené akcie patří právě akcie Hertz a to v době, kdy společnost Hertz už požádala o ochranu před věřiteli. Konkrétně 26.5.2020 společnost požádala o ochranu před věřiteli a cena akcií poklesla na 55 centů za akcii. Následně ale nákupy vyhnaly cenu 8.6.2020 až na 6,25 USD za akcii. Pak ale nastala korekce na současných 1,7 USD za akcii, přitom hodnota akcií je s největší pravděpodobností nulová. Nezajištěné seniorní dluhopisy společnosti se obchodují za 25 % nominální hodnoty. Zajištěné se obchodují za přibližně 75 % nominální hodnoty. Dluhopisoví investoři mají přednost před akciovými investory. Pokud se i zajištěné dluhopisy obchodují výrazně pod nominálem, tak je velmi nízká pravděpodobnost, že při likvidaci společnosti zbyde něco i na akcionáře.

Jak říká jedno americké pořekadlo – když už taxikáři a uklízečky mluví o investování, tak se skutečně vytvořila bublina.

bublina akciové trhy

 

Za posledních 6 týdnů se ovšem situace změnila, byť FED stále uvádí, že přes SPV (Special Purpose Vehicle, účelově založená společnost) bude nadále navyšovat nákupy aktiv, tak fakticky v uplynulých týdnech objem jeho nákupů poklesl.
V týdnu končícím 10. června se celková aktiva FEDu zvedla o 4 miliardy USD na 7,1 bilionu USD. V týdnu končícím 17. června pak nastal pokles o 74 miliard USD. Graf níže ukazuje týdenní změny celkových aktiv FEDu a zároveň tedy ukazuje, jak FED takzvaně předzásobil trh svým kvantitativním uvolňováním v březnu a dubnu. Snižování bilance FEDu je způsobené zejména snižováním dolarových swapů, jelikož poptávka po americkém dolaru není už tak vysoká. Nákupy cenných papírů a poskytování půjček stále pokračuje.

 

FED kvantitativní uvolňování

 

Také nastává velká změna v rámci záchranných programů FEDu. Postupně se FED odklání od nákupů finančních aktiv k programům zaměřeným přímo na podporu spotřeby státu a firem, tedy potažmo i domácností. Mezi tyto programy patří zejména půjčky municipalitám, půjčky malým firmám. Tyto prostředky tedy konečně směřují do finální spotřeby, a nikoliv jenom do cen aktiv.

 

Masivní kvantitativní uvolňování vyhnalo ceny akcií nahoru a ohodnocení se dostalo na nejvyšší úrovně od technologické bubliny od roku 2000. Navíc se blíží výsledková sezóna amerických společností za Q2 2020, kdy se očekávají historicky nejhorší výsledky. Také míra nezaměstnanosti zůstává nadále vysoká. V nejbližším období to může být na trzích ještě skutečně zajímavé. Nesmíme zapomínat na to, že se v USA blíží volby a Američané chtějí, aby měli co nejsilnější firmy. Z tohoto důvodu lze očekávat nejenom podporu ze strany FEDu, ale i řadu podpůrných vyjádření ze strany vlády.

1.7.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.