Zachraňují drobní investoři trhy?
29.6.2020
6 min.
Drobní investoři a jejich chování se v posledních měsících dostává do popředí finančních zpráv. Brokerské společnosti uvádí rekordy v počtu nových retailových zákazníků, pořadníky na otevírání účtů jsou dlouhé i několik týdnů a z day traderů se stávají celebrity. Nové statistiky ukazují, že kapitál od drobných investorů dokázal částečně vykrýt propad institucionálního kapitálu.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Instituce kapitál z akcií stahují, retail nakupuje
Následující tabulka od Goldman Sachs ukazuje, že letos se očekává odtok kapitálu z podílových fondů na úrovni 130 miliard dolarů a z penzijních fondů by mohlo odtéct 200 miliard dolarů. Naopak od zahraničních investorů by mělo přitéct 300 miliard a od domácností 280 miliard dolarů. Korporace by měly zpětně nakoupit své akcie v objemu 100 miliard, což je ale výrazně méně oproti loňskému roku, kdy skoupily akcie za 537 miliard dolarů.
Pozoruhodný je zejména růst zájmu o akcie u drobných investorů. Když v březnu začínaly karantény a home-office, tak nikdo nečekal, že lidé se budou tolik nudit, aby ve velkém začali obchodovat akcie. Také bylo překvapením, kolik sportovních sázkařů přeskočilo na finanční trhy.
Drobní investoři se nechali zlákat nulovými komisemi
Férové je říct, že zájem o investování rostl ještě před koronakrizí, a to v důsledku zavedení nulových komisí (brokeři generují příjem z prodeje objednávek, viz analýza zde). Následující obrázek ukazuje průměrný počet obchodů u největších retailových brokerů, který začal stoupat koncem loňského roku. Největší nárůst tradingu pak byl v březnu, když byla na trzích vysoká volatilita. Tito brokeři otevřeli jenom za první kvartál více než 1 milion nových účtů.
Fintechová aplikace Robinhood, která je díky své jednoduchosti mezi drobnými investory v posledních letech velmi populární, letos už zvedla počet klientů o 30 % na 13 milionů.
Pozoruhodné je, jak se drobní investoři zaměřili nejenom na akcie, ale i na opce. Počet nakoupených call opcí mínus nákup put opcí u drobných investorů vyskočil nad 10 milionů kontraktů, což je dvojnásobek oproti únorovým maximům. Drobní investoři chtějí využívat finanční páku a „opepřit“ portfolio.
Drobní investoři také výrazně zvedli zájem o napákovaná ETF, viz následující obrázek o počtu investorů platformy Robinhood, kteří ETF s pákou drží.
Jak dlouho vydrží drobným investorům nadšení?
Vlády a centrální banky nalily do ekonomiky bezprecendentní objem kapitálu. Dokonce lze uvést, že záchranná opatření se vymkla kontrole. Kupříkladu v USA bylo v dubnu až 30 % příjmů domácností z vládních zdrojů. V Evropě se také zavedlo mnoho podpůrných programů a objevují se další a další stimuly.
Jenomže i státní kasa má své dno. Až si lidé uvědomí, že jim přestaly do schránky chodit peníze od vlády, tak skončí období lenošení a koukání do obchodních platforem.
Investování je důležité, ale nesmí sklouznout do gamblingu, kdy se nakupují akcie s nízkou cenou ale nulovou hodnotou, jako jsou kupříkladu akcie zbankrotované společnosti Hertz.
Nadšení drobných investorů tady s námi ještě chvíli zůstane, protože stále mají dostatečně vysoký kapitálový polštář. Lze se spolehnout na to, že retail bude při malých korekcích do 10 % přesouvat peníze z bankovních účtů a nakupovat akcie bez ohledu na fundamentální situaci firem. Hranice bolesti je někde na úrovni poklesu o 20 až 30 %. Pokud by u akcií nastal takovýto propad, tak by podobně jako po technologické bublině 2000 nadšení retailových investorů vymizelo.
29.6.2020
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Javier Milei prezidentem: argentinské dluhopisy vynesly za rok 150%
Za poslední rok si připsaly některé argentinské státní dluhopisy zhodnocení přes 150 %.Je Javier ...
Více informací10.10.2024
5 min.
Investice do technologických akcií: magická sedmička vs tech bublina v roce 2000
Investice do technologických akcií patří mezi populární investice. Podívejte se na rozdíl současné ...
Více informací10.10.2024
5 min.
V aplikaci XTB je nyní k dispozici multiměnová karta
Novinky od XTB eWallet (mobilní peněženka) a multiměnová karta umožňují investorům snadno spravovat ...
Více informací9.10.2024
3 min.
Ahoj,
hezký článek. Na internetu se v poslední době vyrojilo hrozně moc článků o tom, jak retail nafukuje bublinu a tlačí trhy nahoru, většinou s odkazem k Robinhoodu. Já jsem se nad tím zamýšlel a přišel jsem na to, že je to pěkná blbost. Market cap všech US akcií byl k 31.12.2019 více jak 37 bilionů (anglicky trillion). U Robinhoodu je nějakých 13 mio účtů, pokud budu uvažovat, že průměrný účet bude 2000 USD, tak to vychází na 26 miliard USD, což je 0,007 % podíl na celém market capu.
Možná retail může hýbat akciemi zkrachovalých firem typu Hertz, ale určitě ne celým akciovým trhem, jsou jenom kapka v moři, a to doslova.