Finlord Sněmovna financí

Korporátní závazky k HDP jsou v USA na rekordu

18.6.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
korporátní závazky k HDP Eva Mahdalová Finlord

Korporátní závazky k HDP jsou na rekordu. Podívejte se, kam se dostala požadovaná výnosnost dluhopisů s investičním ratingem a co to znamená pro investory.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Od roku 1970 roste v USA poměr korporátních závazků k HDP. V roce 1970 činily korporátní závazky k HDP přibližně 45 %. V období technologické bubliny vzrostly korporátní závazky k HDP na úroveň 115 %, což bylo více než v období globální finanční recese z roku 2008 a 2009. Po globální finanční recesi, kdy byly stále nízké úrokové sazby, začal poměr korporátních závazků k HDP opět růst. V roce 2016 nastal značný nárůst emisí s ratingem BBB, což způsobilo zrychlení růstu poměru korporátních závazků k HDP. V březnu se poměr korporátních závazků k HDP vyšvyhl na rekorních 133,5 %.

korporátní závazky k HDP

 

Tím, jak nyní americká centrální banka (FED) bojuje s koronavirem pomocí stimulačních opatření, je velmi pravděpodobné, že poměr korporátních závazků k HDP dosahuje už nyní přes 150 %. Samozřejmě tento druh intervence ze strany FEDu má dopad na požadovanou výnosnost dluhopisů. Pokud se podíváme na graf níže, tak můžeme vidět, že průměrná požadovaná výnosnost dluhopisů s investičním ratingem v USA je už rekordně nízká.

požadovaná výnosnost dluhopisů

 

 

Počet zombie společností (dluhová služba je vyšší než zisk) v USA roste a kvůli krizi lze očekávat další výrazné zvýšení. Jak ukazuje graf níže, tak podíl amerických zombie společností je nyní na rekordní úrovni 20 %. Záchranné kroky se negativně podepisují na ekonomice, jelikož existence zombie společností vede k poklesu průměrné produktivity firemního sektoru, což pak obecně může vysvětlovat slabou výkonnost rozvinutých ekonomik v minulých letech.

zombie společnosti Eva Mahdalová Finlord

 

 

Investoři mohou na zombie společnosti narazit nejenom mimo burzu, ale i na burze. Zombie společnosti jsou zahrnuté v akciových indexech. Tomuto tématu jsme se věnovali v analýze „Americké akciové indexy trápí zombie společnosti.“ V posledních letech se tato problematika nevýkonných společností hezky odráží na akciové indexu S&P 500, kdy index táhlo v podstatě pár firem. Nyní rovněž celou situaci v USA i celosvětově zachraňuje šest společností (Facebook, Apple, Amazon, Alphabet, Netflix a Microsoft), které jenom mírně snížily odhad zisků. U zbylých společností z indexu S&P 500 a globálního akciového indexu se už snížily odhady zisků na úrovně z počátku roku 2017.
Pokud investoři využívají pasivní investování pomocí ETF na akciové indexy, tak by se měli soustředit na dostatečnou diverzifikaci. Pokud pak jde o konkrétní akciové tituly, tak by si investoři měli dát pozor na společnosti, které jsou velmi zadlužené a rychle pálí hotovost.

18.6.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?