Finlord Sněmovna financí

Jaký dopad má politika ECB na P2P investory?

4.7.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ECB pomáhá P2P investorům

ECB už několik let uplatňuje velmi uvolněnou monetární politiku s cílem podpořit růst inflace v eurozóně. Inflace trochu stoupla, ale vůbec ne tak, jak se očekávalo. Přebytek levných peněz měl dopad zejména na růst cen aktiv, od nemovitostí po akcie. Proč bude uvolněná monetární politika v Evropě pokračovat, jaký to bude mít dopad na trh investic a kam mohou investoři nasměřovat svůj zájem?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte další analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Rekordní rozvaha ECB, ale inflační očekávaní padají

 

Následující graf od agentury Bloomberg ukazuje velikost rozvahy ECB v miliardách EUR a inflační očekávání v procentech dle 5letého swapu v eurozóně. Dle posledních statistik za červen se inflace v eurozóně snížila na 1,2 %, což je pod cílem ECB na úrovni 2 %. Jak naznačuje graf, tak trh očekává nízkou inflaci i v nejbližších pěti letech.

 

ECB rozvaha a inflační očekávání

 

Jenomže nízká inflace se ECB rozhodně nelíbí, protože v takovémto případě hrozí zpomalení ekonomického rozmachu a příchod recese. I proto na posledním zasedání centrální banka uvedla, že je připravena nadále podporovat trhy. Proto ponechá sazby na rekordně nízké úrovni minimálně další rok. Zároveň bude bankám poskytovat další extrémně levné prostředky, jelikož v rámci programu TLTRO III si banky mohou za určitých podmínek půjčovat peníze za neuvěřitelných -0,3 %, přičemž půjčky budou mít splatnost za 2 roky. ECB chce, aby si domácnosti a firmy braly ještě více úvěrů a využívaly je na spotřebu či investice do výroby.

 

Přebytek levného kapitálu zatím podpořil zejména ceny aktiv

 

Uvolněná monetární politika způsobila především nárůst cen aktiv. Na burzách tedy sledujeme zdražování akcií a dluhopisů a v mimoburzovním světě kolem nás sledujeme prudké zdražování nemovitostí. Kontinentální Evropa má z historických důvodů v oblibě investice do realit. A poslední roky byly pro nemovitostní investory skutečně bohaté, přičemž realitní „party“ zatím nekončí.

 

Velmi zajímavý je vývoj především v okrajových státech eurozóny. Stačí se podívat do Bratislavy. Centrum se zde změnilo na jedno veliké staveniště. Developeři využívají ekonomický boom a levné financování a staví, kde to jen jde. Pokud cestu do Bratislavy v nejbližší době nemáte, tak se podívejte alespoň na tuto fotku Mlýnských nív. Koláž výškových budov a stavebních jeřábů je téměř poetická (vizualizace, jak bude centrum Bratislavy vypadat už v roce 2020, najdete na Googlu).

 

Bratislava

 

V Pobaltí také raketově rostou ceny nemovitostí

 

Pokud by byly na Slovensku možnosti, jak do realitního boomu investovat snadno a se zajímavým výnosem, tak bychom tam jako investoři určitě vstoupili. Ale v tomto ohledu slovenský investiční trh trochu zaspal. Naštěstí je k dispozici možnost efektivně umísťovat peníze pomocí pobaltských platforem. Estateguru a Bulkestate umožňují investice do realit v Estonsku, Litvě, Lotyšsku a omezeně ve Finsku. Výnosnosti od 11 do 14 % ročně jsou velmi atraktivní, i když si samozřejmě musíme uvědomit vyšší riziko realitního developementu. Ceny nemovitostí v Pobaltí letí nahoru stejně jako ceny v ČR nebo SR.

 

Tady je vývoj cen nemovitostí v Litvě:

 

Litva ceny nemovitostí

 

V Lotyšsku:

 

Lotyšsko ceny nemovitostí

 

A v Estonsku:

 

Estonsko ceny nemovitostí

 

Evropská centrální banka bude nadále bojovat s nízkou inflací a její zbraní je kvantitativní uvolňování. V nejbližších 12 měsících od této politiky určitě neupustí. A při náznacích zhoršení ekonomického vývoje je ochotná přistoupit ještě k větším stimulům. Přísun levných peněz je voda na mlýn realitních investic. I když už ceny realit v Evropě výrazně stouply a nabídka nemovitostí se zvyšuje, tak v nejbližších dvanácti měsících by se mělo realitnímu developementu dařit. I proto budeme nadále investovat na platformách Estateguru a Bulkestate, které se specializují právě na nabídku několikaměsíčních developerských půjček.

4.7.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?