Finlord Sněmovna financí

Jak pomáhá IT zvedat tržby firem?

30.7.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Dopad IT na tržby

V nedávné analýze o produktivitě práce jsme rozebrali několik statistik. Jak ale zvedat produktivitu lidské práce? Napadne nás zejména větší využití IT, automatizace a robotů. Jaký dopad do tržeb může mít zvýšení počtů zaměstnaných „ajťáků“?

 

Chcete získat další analýzy? Přihlaste se do našeho newsletteru.

 

James Bessen se ve své studii Information Technology & Industry Concentration podíval mimo jiné na dopad zvýšení počtu zaměstnaných IT pracovníků na růst tržeb. Zjistil, že nárůst podílů IT lidí na všech zaměstnancích firmy o 1 procento způsobilo v USA zvýšení tržeb na zaměstnance v průměru o téměř 14 %. U čtyřech největších firem v daném odvětví byl nárůst až o 27,5 %.

 

IT zvýšení tržeb

 

Statistiky z USA také ukazují, že větší společnosti mají mnohem více IT odborníků. Kupříkladu společnosti s více než 1000 zaměstnanci mají více než 4 % z nich v oddělení IT. Naopak malé společnosti do 100 zaměstnanců mají méně než 2,5 % zaměstnanců v IT.

 

IT zaměstnanost dle velikosti firem

 

Úspěšné firmy ví, že velmi silné IT a programátorské oddělení je základem dlouhodobého úspěchu. Bessen svým výzkumem potvrdil, že nejúspěšnější firmy současnosti se do své pozice dostaly právě díky lidem, kteří si s počítačem rozumí. Největší firmy v jednotlivých oborech dokážou své konkurenci díky vysokému zapojení IT celkem rychle ujíždět. To se mimo jiné projevuje na tom, že se zvyšuje koncentrace moci do několika málo gigantů. S tím je pak spojená vysoká zisková marže a velmi solidní finanční situace.

 

Z investičního hlediska je tedy dobré zaměřovat se na takové společnosti, které sází na využívání automatizovaných postupů navržených IT oddělením. To nemusí být jenom technologické společnosti, ale i firmy z jiných odvětví, které si dlouhodobý přínos takovéhoto postupu uvědomují.

30.7.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ