Finlord Sněmovna financí

Jaký je vztah zásob a ceny ropy? A na kolik dní vyjdou zásoby ropy?

20.7.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ropa

Na jaké úrovni jsou zásoby ropy zemí OECD a při jaké ceně? Na kolik dní spotřeby vyjdou zásoby ropy zemím OECD?

 

Přihlaste se do newsletteru a získáte řadu dalších důležitých investičních myšlenek.

 

Kartel OPEC vytvořil prognózu pro rok 2019. Dle odhadu OPECu by v roce 2019 měla činit průměrná globální poptávka po ropě 100,3 milionu barelu ropy denně, což je nárůst o 1,4 % oproti předchozímu odhadu.

 

Ropa globální poptávka

 

Optimistická je i prognóza nabídky. OPEC očekává, že v roce 2019 bude nabídka ropy mimo kartel OPEC činit 61,6 milionu barelů ropy denně, což je o 3,5 % více než v roce 2018.

 

Ropa produkce

 

Velice zajímavý graf je vztah zásob a ceny ropy. Pokud zásoby ropy klesají, tak cena ropy roste. Zásoby ropy zemí OECD jsou nyní na úrovni 2 820 milionů barelů při ceně 70 USD za barel.

 

zásoby ropy

 

Další graf ukazuje, na kolik dní spotřeby vyjdou zásoby ropy. V současnosti vydrží zásoby ropy zemím OECD 59 dní, přičemž cena ropy Brent je 72 USD za barel.

 

na kolik dní spotřeby vyjdou zásoby ropy

 

V červnu bylo důležité zasedání kartelu OPEC. Na něm bylo odsouhlasené zrušení těžebního limitu a zvýšení produkce ropy o 1 milion barelů už od tohoto měsíce, i když prakticky se očekává zvýšení nabídky o 700 až 800 tisíc barelů denně. Důvodem je ekonomická nebo politická neschopnost některých členských zemí zvýšit produkci (Venezuela, Irán, Angola). V červnu kartel OPEC vyprodukoval 32,3 milionu barelů denně.

 

 

produkce OPEC

 

Produkce v USA vyskočila na 11 milionů barelů ropy denně. A velmi pravděpodobně dál poroste. Spolu s rozhodnutím kartelu OPEC zvýšit produkci bude tento faktor brzdit další zdražování pohonných hmot.

20.7.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ