Finlord Sněmovna financí

Vysoký ROA a nadprůměrný investiční zisk

7.8.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
světlo

ROA (return on assets, zisk na aktiva) je jeden ze základních ukazatelů ziskovosti, se kterým se setkávají nejenom investoři, ale i manažeři firem. Díky své jednoduchosti je snadno interpretovatelný a rychle mu porozumí i začínající investoři. Otázkou je, jestli se vyplatí kupovat akcie s co nejvyšším ROA nebo je lepší kupovat akcie s nejvyšším růstem zisku. Podívejme se na graf od Alliance Bernstein.

 

Poměr zisku společnosti k aktivům ukazuje, jak efektivní je firma při využívání svých zdrojů. Pokud má aktiva ve výši 100 milionů a dokáže generovat zisk 1 milion, tak je ROA 1 %, což není žádné terno. Pokud ale dokáže při takovýchto aktivech generovat zisk 10 milionů, tak ROA na úrovni 10 % je už mnohem atraktivnější.

 

Analytici sestavili dva subindexy z indexu Russell 1000 Growth, který ukazuje 1000 největších růstových akcí v USA. První subindex je sestaven jako 20 % (tedy 200 společností) firem z nejvyšším ROA. Druhý subindex je 20 % firem s nejvyšším růstem zisku na akcii (měřeno tři po sobě jdoucí roky).

 

Vysoký ROA

 

Jak můžeme vidět na uvedeném grafu, tak subindex firem s nejvyšším růstem zisku byl výnosnější než celý index Russell 1000 Growth, když subindex zaznamenal v období od počátku ledna 1992 do konce roku 2016 průměrnou roční výnosnost téměř 10 %. Index měl výnosnost 8 %. Nicméně úplně nejlépe si vedly společnosti s vysokým ROA. Tento subindex zaznamenal průměrné roční zhodnocení 11,8 %.

 

Uvedená statistika jednoznačně ukazuje, že investoři by se měli zaměřit nejenom na firmy zaznamenávající prudký růst zisku, ale zejména na firmy, které dokážou efektivně generovat zisk při nízkém objemu zapojeného majetku.

 

Uvedený graf je zajímavým připomenutím i jiného aspektu, na který investoři zapomínají, a to je dlouhodobost portfolií. Ve zkoumaném horizontu 25 let znamenalo zvýšení roční výnosnosti z 8 % na 11,8 % to, že případná investice 100 tisíc v roce 1992 se nezhodnotila jenom na 700 tisíc, ale na 1,6 milionu korun.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a kromě informací o stěžejní trendech na finančních trzích získáte i tříměsíční seriál s dlouhodobě platnými investičními myšlenkami a postupy.

7.8.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?